מאפיינים כלליים של אזור מרכז פורטוגל, כולל חלוקה למחוזות מרכזיים:

ביירה ליטורל – Beira Littoral – מרכז פורטוגל

הערים המרכזיות באזור זה הן קוימברה ובה אוניברסיטה מפורסמת ואביירו.
האזור שטוח ברובו ומשופע בנהרות ונחלים. ישנם שדות אורז באזורים רווי המים סביב סוארה ואביירו. החוף מורכז מחופים ארוכים וישרים ודיונות חול המקובעות על ידי יערות אורן כמו פיניאל דה לירייה ופיניאל דו אורסו. באביירו, הלגונה המיוחדת מוסיפה עניין לנוף. בפנים הארץ מגדלים חיטה, תירס וענבים. האזור כולל כמה יערות יפים, למשל מאטה דו בוסאקו.

אשטרמדורה – Estremadura – מרכז פורטוגל

בעבר, אזור זה היה הגבול הדרומי של השטח שנכבש מחדש מידי המורים – ומכאן שמו, אשטרמדורה, שמשמעותו קיצוני. כיום, האזור, הכולל גם את ליסבון, מאכלס בו שליש מאוכלוסיית פורטוגל. בין נזארה וסטובל הנוף הכפרי מאופיין בגבעות גליות. כפרים ובהם בתים בני קומה אחת מוקפים בשדות חיטה ותירס. זיתים, כרמים ועצי פרי גדלים בינות לעצי אורן ואיקליפטוס. לאורך החוף, בו מצוקים גבוהים מתחלפים בחופים חוליים, ישנם כפרי דייגים רבים. ליסבון, בירת המדינה והעיר הראשית באזור, היא המרכז הפוליטי, אדמיניסטרטיבי והכלכלי של פורטוגל.

ריבטז’ו – Ribatejo – מרכז פורטוגל

אזור זה שמשמעות שמו היא גדות נהר הטז’ו, הוא מישור הצפה קדום. על הגבעות שלאורך הגדות הצפוניות איכרים מגדלים זיתים, ענבים וירקות שונים. בטראסות שלאורך הגדות הדרומיות מגדלים חיטה וזיתים.