בין שמורות הטבע החשובות של פורטוגל ניתן למנות את מונטזיניו שליד ברגנסה, אלבאו שליד וילה ריאל וסרה דה אשטרלה. שמורות הטבע סרה דה איירה וסרה דוש קנדאריוס כוללות נוף גירני יפהפה ומערות רבות. שמורות נוספות שכדאי להזכיר הן סינטרה-קשקאיש, סרה דה ארבידה, סרה דה סאו מאמד, עמק גואדיאנה, דרום-מזרח אלנטז’ו, קוסטה ויסנטינה וריה פורמוזה – שמורה שהיא בית למגוון של ציפורים נדירות. כל השמורות הנ”ל נמצאות באזורים הרריים, למעט השתיים האחרונות הנמצאות באלגרב ומטרתן להגן על אזורי החוף מפני פיתוח יתר הקשור לתיירות ומפני ארוזיה של החוף.

פארק לאומי פנדה-ז’רש – Peneda-Geres

זהו הפארק הלאומי היחידי בפורטוגל. הוא נמצא בצפון המדינה ושטחו כ-720 קמ”ר. הפארק הוקם ב-8 במאי 1971 בשל החשיבות המדעית שלו מבחינה מקומית ובינלאומית ובמטרה להגן על האדמה, המים, הצמחייה, בעלי החיים ותצורות הנוף המיוחדות של האזור. לפארק ישנן גם מטרות חינוכיות ותיירותיות.

אזורים לשימור בפורטוגל

אזורים רבים בפורטוגל מוכרים כאזורים לשימור בשל הצמחייה והחי שבהם. ביניהם אזורים הרריים כמו סרה דה מלקאטה, ביצות כמו פאול דה ארזילה ופאול דו בוקילובו ושפכי נהרות המאופיינים באוכלוסיית ציפורים עשירה כולל שפך הטז’ו, שפך הסאדו, קשטרו-מרין ריאל דה סנטו אנטוניו ושפך הגואדיאנה. רוב האזורים המאופיינים ביופי טבעי במדיירה ובאיים האזוריים הוכרזו כאזורים לשימור.